Malezyalı öğrencinin Kapadokya sevgisi

Bursa’da yemek yapma programına katılan Malezyalı Xın Yı Tan, Kapadokya’ya olan özlemini dile getirerek, bir daha Türkiye’ye gelirsem Kapadokya’ya gelmek istiyorum’ dedi.


 

 

Bursa’da yemek yapma programına katılan Malezyalı Xın Yı Tan, Kapadokya’ya olan özlemini dile getirerek, bir daha Türkiye’ye gelirsem Kapadokya’ya gelmek istiyorum’ dedi.

Bursa’ya dünyanın dört bir yanından gelen yabancı öğrenciler, dolma sardı, mantı yaptı. Bursa’yı gezen ve kültürünü tanıyan öğrenciler ile yapılan röportajda Malezyalı Xın Yı Tan isimli öğrenci, Kapadokya hakkında söylemleri dikkatlerden kaçmadı.

Xın Yı Tan, Kapadokya’ya büyük hayranlık duyduğunu ve, bir daha Türkiye’ye gelirse, gideceği yerin Kapadokya olacağını belirtti.

Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Bursa Şubesi ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa yürüttü çalışma kapsamında dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen bine yakın öğrenci, bulunduğu şehrin kültürünü yakından inceleme ve uygulama fırsatı buluyor. Bursa’ya 40 farklı ülkeden 48 öğrenci gelirken, iki gruba ayrılan öğrenciler, hem şehri geziyor hem de Türk kültürünü yakından tanıma imkanı buluyor. İtalya, Fransa, Amerika, Arjantin, Gana, Mısır, Malezya, Nijerya, İngiltere gibi ülkelerden gelen toplam 25 öğrenci, BUSMEK’te düzenlenen programda Türk yemekleri yapmayı öğrendi.

Dolma saran, mantı, köfte gibi yemekler yapan öğrenciler, yaptıkları yemekleri de hep birlikte yedi. Türk yemeklerinin çok güzel olduğunu ifade eden Malezyalı Xın Yı Tan, ‘Türk yemekleri çok güzel bugün sarma sarmayı öğrendik. Türkiye’ye ilk defa geliyorum. Türkiye’ye bir daha gelmek istiyorum. Kapadokya’yı görmek istiyorum. Türk insanlarını, kültürlerini ve yemeklerini çok beğendim. Osmanlı tarihinin Bursa’daki kalıntılarını görmek beni çok heyecanlandırdı. Kendi ülkeme döndüğümde öğrendiğim bütün yemekleri yapacağım. En çok İskender Kebap’ı çok beğendim’ dedi.

 
 
 

 

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göreme fuarda tanıtılıyor

Yerli ve yabancı çok sayıda katılımın olduğu Travel Turkey İzmir 2018 fuarın da Göreme Belediyesi yerini aldı. Kapadokya bölgesi her yönleriyle gelen ziyaretçilere tanıtılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir