Bulgaristan’ın güzellikleri Uçhisar’da sergilendi

Bulgaristan’ın tarihi güzellikleri Kapadokya’nın zirve noktası olan Uçhisar kalesinde açılan sergi ile tanıtıldı.


Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky’nin katılımları ile gerçekleşecek olan “UNESCO Koruma Altındaki Kültürel Miras” isimli sergi açılışı Uçhisar kalesinde gerçekleştirildi.

Uçhisar Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergiye; Nevşehir Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, Bulgaristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Yardımcısı Amelia Geşeva, Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky, Uçhisar belediye Başkanı Ali Karaaslan, Nevşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü Cengiz Ekici ve elçiler katıldı.

Şuan üzerimizde bulunduğu topraklar Allah’ın Dünyaya vermiş olduğu büyük bir armağan olduğunu söyleyen Nevşehir Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, “Bu yapılar sadece bizim değil bütün dünya insanlarınındır. Bu yapıları bütün dünya insanlarının görmeye hakkı vardır. Bu yüzden herkesi bu güzellikleri görmeye davet ediyorum” dedi.

Böylesine güzel bir sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Karaaslan, katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Sergi hakkın katılımcılara bilgiler aktaran Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky, ev sahibi Uçhisar belediyesine teşekkürlerini dile getirdi.

 

“Uçhisar tarih boyunca önemini korudu”

Bütün insanlığın ortak mirası kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak, çeşitli sebeplerle yok olan kültür ve doğal eserlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla böylesine önemli bir programın düzenlendiğini vurgulayan Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan ise, Uçhisar’ın tarih boyunca önemini koruduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından kale içerisinde verilen kokteyle katılan katılımcılar, sergilenen fotoğrafları inceledi.

 

 

 

 

 

 

 

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynanasının ismini alıp Müslüman oldu

Rus asıllı Alman vatandaşı Maria Alp, tatil için geldiği eşinin memleketi Nevşehir’de Müslümanlığı seçerek Emine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir