‘Ülkemizin durum kötüye gidiyor’

Ülkenin durumun her geçen gün kötüye gittiğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Sağlık, Eğitim, Yargı, Tarım gibi pek çok alanda çöküntülerin yaşandığını söyledi.


Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanlığı tarafından ülke gündeminin değerlendirilmesine yönelik olarak basın toplantısı düzenlendi.

2000 Evler Mahallesinde bulunan bir Cafe’de yapılan toplantıya; Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Kadriye Özsoy, partililer ve basın mensupları katılım gösterdi.

Geçtiğimiz gün Afrin’de 8 askerin şehit düştüğünü ve 13 askerin ise yaralandığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, haberi aldığımızda büyük bir üzüntü yaşadıklarını söyleyerek, ‘Allah kahraman askerimizi korusun. Şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Yaralı askerlerimize ise geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz’ diyerek sözlerine başladı.

 

Gülmez; AK Parti ve MHP ittifakı tutmaz

AK Parti ve MHP arasında yapılan Cumhur İttifakını eleştiren Kamil Gülmez, bu ittifakın asla tutmayacağını belirtti.

2019 yılında 3 tane seçim olacağı hatırlatmasında bulunan CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, ‘Partilerimize bakıyoruz çeşitli ittifaklar oluşuyor. Bu ittifaklar yüzünden seçim isteminde değişikliklere gidilerek, adaletsizlikler yaşanıyor. Yani Küme düşmüş bir partiyi şampiyon yapmak istiyorlar.  Eğer bugün Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyları yüzde 51’i bulsa, Saadet Partisi ile ortaklık için gidip gelmezler. Bakıyoruz ki bunlar daha yüzde 51’i bulamadılar. Bu nedenle biz 6 Nisan’da yapılan halk oylamasında biliyorsunuz yüzde 49,5 hayır oyu aldık. Bu cepheyi sağlam tutuğumuz takdirde ben inanıyorum ki çok rahat yüzde 55 oy alacağımıza inanıyoruz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bazı partiler ile ittifak yerine bir takım ilkelerde birleşmek istiyoruz.’ dedi.

 

‘Ekonomik durum iyiye gitmiyor’

Her ne kadar kişi başına düşen gelir 11 bin dolar deseler de halkın cebinde böyle bir artış oldu mu? sorusunu basın mensuplarına yönelten Gülmez, ‘Bunu halkın takdirine sunuyorum. Ben emekliyim benim maaşımda böyle bir artış yaşanmadı. 2002 yılında dolar 1 200 TL idi, Etin kilogram fiyatı 8 TL imiş, benzinin litre fiyatı ise 1.500 TL’imiş. Bugün insanlarımız çok zor durumda. Türkiye son 15 yılda ekonomik olarak nereden nereye gelmiş durumda.  Emekli, asgari ücretli, memur, çiftçinin durumu ortada. Halkımız maddi sıkıntılardan dolayı sızlanıyor. İktidarda ki kişiler buna rağmen kalkınmışlıklardan bahsediyor. ‘ dedi.

 

‘Sağlık çökmüş durumda’

Hükümetin en çok öğündüğü şey sağlık, Ancak Türkiye’de sağlık çökmüş durumda olduğunu ifade eden Cumhuriyet İl Başkanı Kamil Gülmez, ‘Bugün bir özel hastanede muayene olmak isteyen vatandaş 50 TL veriyor. Eğer profesöre muayene olacak olursanız 150-200 TL’den başlıyor.  Devlet hastanelerinde çoğu doktordan sıra almanın imkanı yok. Emeklilerden ise 15-20 TL gibi bir para kesintisi yaşanıyor. Eczaneye geliyorsunuz. Eczacılar devletin vergi tahsilatını yapar gibi, vergi memuru gibi devletin alacağı parayı tahsildarlık yapıyorlar.  İlaçlara katılım payı adı altında para alıyorlar. Belli ilaçlardan ise fark alınıyor. Özellikle kanser gibi belli hastalıkların ilaçları devlet tarafından ödenmiyor. Vatandaş bu pahalı ilacı kendi cebinden alıyor.

Ayrıca, büyük şehirlerde şehir hastaneleri kuruluyor. Şehir hastanelerini yapan firmalar iktidarın yandaşlarıdır. ‘ dedi.

 

‘Eğitim sistemi karma karışık’

‘Daha önceden eğitim sisteminde bir uygulama yapılırken önce pilot okullarda uygulama yapılırdı’ hatırlatmasını yapan Başkan Kamil Gülmez, ‘Bu pilot okullarda yapılan uygulama Türkiye genelinde 10 -15 okulda uygulanır. Olumlu olduğunda tüm Türkiye’de uygulanmaya başlanırdı.  Ama maalesef sisteme getirilen 4+4+4 sistemi, TEOG yerine getirilen sistem gibi birçok değişiklikler yapıldı. TEOG’un ne olduğunu kimse bilmiyor.’ dedi.

 

‘İmam Hatip Liselerine karşı değiliz’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İmam Hatip Liselerine kesinlikle karşı olmadığını söyleyen Gülmez, İmam Hatip Liselerini de açan İsmet İnen döneminde Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu belirtti. İmam Hatip Liselerin durumuna bakıldığında içler acısı bir durum ortaya çıktığını belirten Kamil Gülmez, ‘O çocuklara acıyorum ben. Cumhurbaşkanını bir torunu İtalyan Lisesine, Bir değeri de Amerikan lisesine gidiyor. Ama bizim burada ki belli kesimde ki çocukları başarı oranına bakıldığında en düşük okul olan İmam Hatip Liselerine yönlendiriliyor. Bu nedenle eğitim de büyük bir çıkmaz içerisindeyiz.’ dedi.

 

‘Yargı çökmüş durumda’

Yargı’nın Türkiye’de bittiğine değinen  Başkan Gülmez, ‘Bizlere gelen vatandaşlardan anlıyoruz ki bazı vatandaşlarımız Bank Asya’ya para yatırmış veya çocuğunu onların özel okuluna göndermiş. Sonrasında ise mağduriyet yaşamış. Şunu iyi biliyoruz ki Bank Asya’yı açan sayın Cumhurbaşkanımızdı. Bu özel okulları açanda zamanın Milli Eğitim Bakanıydı. FETÖ’yü CHP’ye yansıtmaya çalışıyorlar. ‘Bu hasret bitsin’ diye bas bas bağıranları çok iyi biliyoruz biz. Fethullah Gülen’in bizde hiçbir izi kalmaz. Bizim hiçbir bağımız olmadı o şahıslarla.’ dedi.

 

‘CHP’ye HDP yakıştırmanız tutmayacaktır’

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Mazhar Bağlı’nın ‘CHP, PKK ile işbirliği içerisinde’ diye yaptığı açıklamayı kınayan Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, ‘Geçtiğimiz günlerde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Mazhar Bağlı’nın bir açıklamasına şahit olduk. CHP, PKK ile işbirliği içerisinde diye. Bugün ne olursa olsun CHP’ye bu yakıştırma hiçbir zaman tutmayacaktır. 5 yıl öncesinde Habur da davul ve zurnayla karşılayan, oraya çadır mahkemeleri kuran, Şivan Perver ile türkü söyleyen bunlardı. Bizim HDP ile hiçbir ittifakımız söz konusu değildir.  Ancak, ilkelerde beraber oluruz. ‘ dedi.

 

‘Çocuk istismarı ve kadına şiddete karşıyız’

Türkiye’de ahlak, çocuk istismarı, kadına şiddet halt safhada olduğunu ifade eden Gülmez, 2002 yılından bu yana bu suçlar yüzde 700 artmış durumda olduğunu belirterek, ‘Özellikle fuhuş, çocuk istismarları olduğu yer, belli tarikatların öğrencileri barındırdıkları yurtlardır. Biz CHP olarak da çocuk istismarına ve kadına şiddete karşıyız.’ dedi.

 

‘Köylü bitmiş durumda’

Son olarak çiftçinin son günlerde yaşadığı sıkıntılara değinen Başkan Gülmez açıklamasının devamında ‘Artık köyler bitmiş durumda. Özellikle bizim Nevşehir’de bu durum apaçık ortadadır. Üretim yok denecek kadar az. Patates 25-30 Kuruş arasında.’ Şeklinde konuştu.

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ak Parti kararı aldı Darısı diğer partilere

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sürecinde görüntü kirliliği oluşturan propaganda yapmayacaklarını açıkladı. Vatandaş aynı hassasiyeti diğer partilerden de bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir