Nevşehir’de Tarım İYİ Olacak!

İYİ Parti Milletvekili Adayı Musa ERTAŞ 24 Haziran Tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri dolayısı ile Çat  Kasabasında seçmenlerine yapmış olduğu kıraathane konuşmasında Nevşehir de Tarımın nasıl daha İYİ hale gelebileceği konusunda bilgiler verdi


İYİ Parti Milletvekili adayı Ertaş Şunları söyledi

‘Bizler tarıma, sanayi gibi bakmak zorundayız. Bu sebeple çiftçimizin, rekabet edebileceği şartlara kavuşması sağlanmalıdır. Nevşehir Ticaret Borsası, Kamu kurumları ve ilgili STK’lar ile görüşerek. Patates, Kabak Çekirdeği ve Üzüm için 5 ve 10 yıllık master planı ve Swot ( Zayıf- Güçlü-Fırsat- Tehdit) analizi yaparak üreticimizin bilinçlendirilmesi ve Kullanım sürekliliği sağlandıktan sonra tarım yapılan tüm araziler için devlet her türlü desteği verilecektir.

Tüm topraklarda yapılan analiz raporlarına göre çiftçiye özel toprak reçetesi hazırlanacak; ürün için gübre, tohum, ilaç̧ maliyetleri düşürülerek yardım edilecektir.

Gerekli İYİleştirmeler yapıldıktan sonra öncelikle Patates için bir fabrika kurarak, patatesin ambarlarda çürümesi değil işlenerek daha alternatifli ve geliri yüksek ürünler elde etmektir. Bu şekilde işsizliğin oranıda azalacaktır.

Çiftçilik yapmak isteyenler için büyüklüğüne göre özel teşvik paketleri hazırlanacaktır.  Köyde kalıp tarım yapmak isteyen gençlere ekstra maaş̧ ve gelecek planlama desteği verilecektir.Sigortasız hiçbir tarım isçisi kalmayacak, tarım Nevşehir’in önemli bir gelir kaynağı olacaktır.Devlet hem iç̧ pazarda hem de dış̧ pazarda Tarım Tanıtım Ajansları kurarak ürünlerin pazarlanmasını sağlayacak, yetişen ürünler için belirli oranda alım garantisi vererek satılmasını temin edecektir.’ Dedi.

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İYİ Parti İl Başkanlığı yeni yönetimi belli oldu

 İYİ Parti Genel Merkezi tarafından İl Başkanlığı görevinden alınan Serkan Canpolat’ın ardından İl Başkanlığı görevine atanan Tuncay Karataş yeni yönetimini oluşturdu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir