Sulusaray’a depo müjdesi

Nevşehir’de özellikle Ortahisar ve Kavak beldelerinde yoğunluk gösteren kayadan oyma soğuk hava depoları Sulusaray’a da yapılacak.


Nevşehir’in en gözde beldeleri arasında yer alan ve son yıllarda mıntıka olarak en çok tercih edilen Sulusaray kasabası artık soğuk hava depoları ile de anılacak.

Tarihi 4 bin yıl öncesine kadar dayanan ve Kapadokya tüf kayalarının kalıntılarını içerisinde barındıran Sulusaray Kasabasında 5 soğuk hava deposu için müracaat olduğu öğrenildi. Kasaba ekonomisine can katacak bu depoların şuan müracaat aşamasında olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Bayram Yılmaz, Depo için işletmeciler gerekli müracaatlarını yapmış bulunuyor. İşletmeciler depo yapmak için şuan ruhsat almaya çalışıyor. Bizlerde Sulusaray Belediyesi olarak bu depoları destekliyoruz. Depoların beldeye yapıldığı takdirde gerekti her türlü desteği de vermeye hazırız.” dedi.

Ayrıca Yalaktaş mevkiinde de sit irdeleme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Çalışmaların son aşamaya geldiğini ve Sulusaray halkına hayırlı olmasını diledi.

Kasaba hakkında

Sulusaray Kasabasıen az 4 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi bulunmaktadır. Yerleşme tarihi Etiler’e kadar uzanan Kasabamız Hititler, Medler, Frigler, Asurlular, Persler, Keltler, Kapadokya Krallığı, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı uygarlıklarından izler taşımaktadır. Kasabanın batısında bulunan güvercinlik mevkiinde kayalara oyma mağaralar, kuzeyinde aşağı öz-karaca viran (kasaba halkı dilinde Karacaören)  mevkiinde “ Halime’nin damları “ isimli mağaralar, kuzeybatısında bulunan peribacaları ve kuzey doğusunda bulunan elde yığma olduğu iddia edilen Çec tepeside bu bilgileri belgelemektedir. Güvercinlik mevkiindeki kayadan oyma evlerde  Kapadokya tekfurunun ileri uç birlikleri yaşamış, Çeç tepesi ise Bizans medeniyetinin bir dönem yeraltı zenginliklerini taşımıştır.

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başkan Türker’den gençlere seçim çağrısı

  Ülkü Ocakları Nevşehir İl Başkanı Ali Türker, 2019 yılı mart ayında yapılması öngörülen Yerel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir