Kurban tedbirleri alınıyor

Nevşehir’de 2018 yılı kurban bayramı ile ilgili Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu toplandı. Toplantıda kurban tedbirleri ile ilgili kararlar alındı.


 

Nevşehir’de 2018 yılı kurban bayramı ile ilgili Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu toplandı. Toplantıda kurban tedbirleri ile ilgili kararlar alındı.

Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Erkal başkanlığında toplanan komisyon, yaklaşan kurban bayramı ile ilgili alınması gereken tedbirler hakkında görüş bildirerek, çevre illerden Nevşehir’e giriş yapacak hayvanların sağlık denetimleri hakkında da bir takım kararlar aldı.

Alınan ilk kararda 2018 yılı Kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair tebliğine göre il ve ilçelerde bulunan bütün kamu, kurum ve kuruluşlar üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Alınan bir başka kararda ise ‘21 Ağustos 2018 tarihinde idrak edilecek Kurban Bayramı dolayısıyla ülkemizde ve ilimizde hayvan hareketleri artmaktadır. Bu nedenle artacak olan hayvan hareketleri ile salgın ve bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini önlemek, kontrol altında tutmak, gerektiğinde takip etmek amacı ile  muhtemel bir hastalığın bulaşması ve yayılmasının önlenmesi amacı ile 5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, Gıda ve yem kanunu ve 19.06.2018 tarihli ve 30453 sayılı resmi gazetede yayınlanan ‘2018 yılı Kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair tebliğ’ gereğince İlimiz Hayvan sağlığı ve Zabıtası komisyonu, Vali Yardımcısı Hasan Erkal başkanlığında toplanmıştır.

Nevşehir il ve ilçelerine 8 yaşına kadar olan damızlık sığırlar ile 5 yaşına kadar olan anaç dişi koyun keçilerin kurban satış yerlerine alınmamasına, kesimlerin yasaklanmasına, yalnız serbest veteriner hekim raporuyla damızlık değerini yitirdiği raporu ile damızlık niteliğini yitirdiği raporla tespit edilen hayvanların, raporda belirtilen hastalık yönünden resmi veteriner hekim tarafından muayenesi yapılıp kontrol edildikten sonra uygun görülmesi halinde kurban pazarına ve kurban kesim yerlerine girişlerine müsaade edilmesine, bu tür hayvanlara veteriner sağlık raporu düzenlenmesine karar verildi. ‘ denildi.

 

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göreme fuarda tanıtılıyor

Yerli ve yabancı çok sayıda katılımın olduğu Travel Turkey İzmir 2018 fuarın da Göreme Belediyesi yerini aldı. Kapadokya bölgesi her yönleriyle gelen ziyaretçilere tanıtılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir