İŞKUR 72 yaşında

Ülkemizin önemli kamu kurumlarının başında yer alan İŞKUR faaliyete geçişinin 72. yıldönümünü kutluyor.


Nevşehir’de de binlerce kişiye hizmet veren, işsizlerin umut kapısı olan İŞKUR,  Türkiye’de istihdam hizmetlerinin öncü kuruluşu olmayı başardı.

İŞKUR, özellikle son 20 yılda işsizlik sigortası faaliyetleri, iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri,  aktif işgücü programları ve işgücü piyasası çalışmaları ile hem istihdamım artırılması, yaygınlaştırılması hem de işsizliğin azaltılmasında önemli bir rol oynuyor.

İŞKUR 81 İl Müdürlüğü, 76 Hizmet merkezi ve 2564 hizmet noktasıyla  toplamda 7 bin 546 personeliyle güçlü bir Türkiye için emin adımlarla hizmet vermeye devam ettiğini ifade eden Nevşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Arif Sıddık Barata, ‘Kurumumuz 1946 yılından itibaren İş ve İşçi Bulma Kurumu olarak  işgücü piyasasında iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini vermeye başlamıştır. 2003 yılında yeniden yapılanmaya girerek yeni kimliğine kavuşmuş ve faaliyetlerine İŞKUR olarak devam etmektedir.2011 yılından itibaren de kapatılan Çalışma Bölge Müdürlüğü görevleri de kurumumuza devredilmiştir.

Kurumumuz şuan sadece Türkiye’de değil uluslararası platformda da öncü bir istihdam kuruluşu pozisyonunda bulunmaktadır. İŞKUR 2015 yılından bu yana Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliğinin (WAPES) başkanlığı görevini yapmaktadır.’ dedi.

İŞKUR’un  faaliyete geçişinin 72. Yılını kutlamaktan  duyduğu mutluluğu dile getiren Nevşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Arif Sıddık Barata açıklamasında,’ İŞKUR Olarak yeni ve modern  hizmet binamızda tüm personelimizle birlikte Nevşehir’imiz deki başarılı hizmetlerimize devam edeceğiz. ‘ dedi.

YAZAR: Nuri Karaşahin

18.02.1988 yılında Nevşehir’in Boğaz köyünde doğdu. 2 erkek 1 kız kardeşi bulunuyor. İlk okulu Nevşehir Gazi ilkokulun ’da orta okulu Boğaz Köyü okudu. Liseyi Nevşehir lisesinde okudu. 2007 lise bitirdikten sonra bir mağazada satış elemanı olarak işe başladı. 2010 2011 yılında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaptı. Kısa bir süre güvenlik sektöründe bulundu. 2017 yılı başlarında özenerek yapmak isteği meslek olan gazetecilik hayatına atıldı. Kent haber gazetesinde muhbirlik görevini üslendi. Bu görevi de severek yapıyor. Siyaset, Magazin, Spor branşlarında pek çok yazısı bulunuyor. Hobi olarak boş zamanlarında Avcılık, arazi yürüyüşleri başta olmak üzere doğa sporları ile yakından ilgilenir. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TES üyeleri istişare yaptı

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi İl Yönetimi, İlçe Yönetim kurulları, Üniversite Teşkilatı ve Kadın Komisyon Başkanlığı yönetiminin katılımıyla genişletilmiş eğitim ve istişare toplantısını sendika binası salonunda gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir