Gülşehir’de anlamlı program

Gülşehir Ülkü Ocağı Eğitim ve Kültür Vakfında Sarıkamış Şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy birlikte anıldı.


Gülşehir Ocak Binasında yapılan anma programına; Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, MHP Gülşehir İlçe Başkanı Giray Çevirme, Nevşehir Ülkü Ocakları il Başkanı Cihat Burak Korkmaz, Gülşehir Ülkü Ocağı Başkanı Abdullah Dursun ve yaklaşık 80 genç katıldı.

Gülşehir’de Ülkü Ocaklarına her daim destek çıkan ve onları her sıkıntısına göğüs geren Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, gençlere Enver Paşa’nın hayatından kesitler sunarak, Sarıkamış’ı yaşamak ve anlamak adlı bir konuşma yaptı. Çok etkileyin bir konuşmanın ardından Başkan Urgenç, Mehmet Akif Ersoy ve milli marşımız İstiklal Marşının yazılması sürecini anlattı.

Urgenç konuşmasında; “Sarıkamış, Türk tarihinin kahramanlık destanının adıdır. Türk’ün Şehitkalesidir. Kara, buza, soğuğa karşı bacılarımız, dedelerimiz, ninelerimiz, kızlarımız Rus postalları altında ezilmesin, Ermeni zulmü altında yaşamasın diye kahramanca yapılmış bir ölümün adıdır. Sarıkamış; bir fikrin ya da ideolojinin tükenişi değil bilakis gelecek nesillere aktarabileceğimiz bir inanç, toprakla, ülkü ile bütünleşmiş bir ruhun dirilişidir.

Allah-u Ekber dağlarında Allah-u Ekber sedası ile Mehmet’in ölüme yürüyüşüdür; Sarıkamış.

Yaşamaktansa üstünde bir gün istiklalsiz, yatarım altında ebediyen kefensiz diyen Mehmetlerin mezarıdır; Sarıkamış.

Bu ölüm: Ötüken’de Türkçe öten bülbülün, Tuna boylarında Türkçe koşan atın, Sarıkamış’ta Türk için çırpınan gönülün adıdır, İşte bu yüzden; her kar yağışında yüreğim sızlar.Yine de Sen; hayaller kur yeter ki Enver! Biz yine ölürüz Sarıkamış’ta.” dedi.

Urgenç’in konuşmasının ardından dualar yapıldı.

Program sonunda Gülşehir Ülkü Ocağı Başkanı Abdullah Dursun, Katılımlarından Dolayı Nevşehir İl Ocak başkanı Cihat Burak Korkmaz’a, MHP Gülşehir İlçe Başkanı Güray Çevirme’ye ve söyleşisinden dolayı Tayfur Urgenç’e teşekkür etti.

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başkan Türker’den gençlere seçim çağrısı

  Ülkü Ocakları Nevşehir İl Başkanı Ali Türker, 2019 yılı mart ayında yapılması öngörülen Yerel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir