Çanakkale ruhu anlatıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde ‘Çanakkale Ruhunu Anlamak ve Yaşatmak’ konulu konferans düzenlendi.


Üniversitenin Tarih ve Kültür Topluluğu tarafından tertip edilen ve Ürgüp Sebahat Erol Toksöz Yüksekokul Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Çanakkale Ruhunu Anlamak ve Yaşatmak’ konulu konferans, Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Üniversitenin farklı bölümlerinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazır bulunduğu konferansa Uşak Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Mustafa Öntuğ konuşmacı olarak katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Tarih ve Kültür Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç yaptı. Saraç, ‘Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değil! Çanakkale’yi Çanakkale yapan, gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur. Çanakkale öyle bir yer ki, yokluk varlığı yenmiştir. Maneviyat maddiyatı yenmiştir. Esaretin zinciri kırılmıştır’ dedi. Prof. Dr. Murat Mustafa Öntuğ ise ‘Osmanlı Devleti’nin karşısında olan devletlerin amacı İstanbul’du. Başkent alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk Milleti bu topraklardan atılacaktı. 1. Dünya Savaşında Osmanlının karşısına dikilen güçler bugün de 15 Temmuz’da, El Bab’ta ve Afrin’de geldiler. Bunlar gelmeye devam edecekler. Ama anlamadıkları tek şey nasıl ki o günlerde bu asil millet onları geri göndermişse, bugün de geri göndermeye devam edecek’ diye konuştu. Duygulu Anlar Yaşandı Konferans sonunda sahne alan Tarih Bölümü öğrencilerinin şiir dinletisi ve seslendirdikleri Çanakkale türküleri katılımcılara ve gençlere Çanakkale ruhunu tekrar canlandırdı. Ayrıca USET Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin Çanakkale Destanının yaşanmış hikayelerinin konu edildiği tiyatro gösterisi katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Katılımcılar gösteri sonunda sahne alan öğretim elemanlarını ve öğrencileri göstermiş oldukları başarılı performanslarından dolayı dakikalarca ayakta alkışladı.

YAZAR: Veysel Kılıç

04.10.1989 Gülşehir Karahüyük köyünde doğdu. Evin tek erkek çocuğu ve 1 kız kardeşi var. İlk Okulu Gülşehir Atatürk Okulunda, Orta Okulu Turgut Akdeveli Okulunda, Liseyi ise 2003-2007 tarihleri arasında Nevşehir Lisesinde okudu. Lise bitiminde ise gazetecilik hayatına spor muhabiri olarak başladı. 2009-2010 yılları arasında askerliğini Kıbrıs Leşkoşa da tank şoförü yaptı. Askerlik bitiminde ise gazetecilik hayatına kaldığı yerden devam etti. Askerden sonra Nevşehir Yenigün Gazetesi yazı işleri Müdürlüğü yaptı. Daha sonra ise Nevşehir Kent Haber Gazetesinde yazı İşleri Müdürlüğünü sürdürdü. Siyaset, Magazin, Spor branşlarında pek çok yazısı bulunuyor. Hobi olarak boş zamanlarında Avcılık, arazi yürüyüşleri başta olmak üzere doğa sporları ile yakından ilgilenir. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seçen, Halk gününde vatandaşların sorunlarını dinledi

Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen, uygulamaya geçirdiği Halk Günü’nde makamında vatandaşların sorun, istek ve dileklerini dinledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir