Avanos ilçesinin nüfusu 46 kişi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Avanos ilçensin nüfusu 46 kişi arttı. 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından Avanos ilçe nüfusunun 46 kişi düştüğü açıklandı. TÜİK tarafından Avanos ilçe nüfusunun 2016 yılında 13 bin 436 olarak açıklanmasının ardından aradan geçen bir yıllık zaman zarfında ilçe merkez nüfusu 2017 Aralık ayı sonu itibarıyla 13 bin 390 olarak açıklandı. Avanos’ da yaşan toplam  nüfusu 2017 yılına göre 32.278.

Bu nüfus, 16.048 erkek ve 16.230 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: yüzde 49,72 erkek, yüzde 50,28 kadındır.

Avanos’da erkeklerin 16.048 sayısı kişi olurken kadınların sayısı 16.230,  kişi olarak gerçekleşti.Toplam nüfusta 32.278 kişi olarak gerçekleşti. Avanos merkez ilçe nüfusu ise 2016 yılında 13 bin 436 kişiyken bu rakam 2017 yılında 13 bin 390kişi olarak kaydedildi.

Avanos hakkında

Kapadokya bölgesinde çok sayıda çanak çömlek atölyesi ile bölgenin el sanatları merkezi olan Avanos bu yönüyle yerli ve yabancı turistin de gözdesi konumunda.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elden edilen bulgular ışığında, Kapadokya’da çömlekçiliğin kökeni 5 bin yıl geçmişe, Hititler’e kadar uzanıyor.Çanakçılık alanında seramiğe olan ilginin artırması ile bu yönde gelişen Avanos, elsanatları turizminin bölgedeki merkezi durumuna gelirken yerli ve yabancı turistlerin de ilçede üretilen çömlek ve seramik ürünlere olan ilgisi ile birlikte alternatif sanat turizminin de Avanos’ta hayat bulmasına olanak sağlıyor.Kapadokya’da uluslararası katılımla gerçekleştirilen seramik çalıştayları ve elsanatları festivallerine dünyanın birçok yerinden toprak sanatçıları katılıyor. Uzak doğulu turistlerin özel ilgi alanlarından birisini olan seramik sanatı, Japon turistlerin bölgeyi tercih etmelerinde etkili oluyor.

Çinicilik alanında 1995 li yıllardan sonra Nevşehir’in Avanos ilçesindeki büyük çanak atölyelerinde başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Farklı desenleri seramik tabakların üzerine el emeği göz nuru dökerek işleyen çini ustaları, ortaya çıkardıkları modellerle çini tabaklara olan ilginin artmasında önemli bir etken oluşturuyorlar. Dünyanın çeşitli yerlerinden el sanatı tekniklerini incelemeye ve görmeye gelen insanların oluşturduğu bir turizm akımı da bölgede hissedilmeye başladı.

Yabancı turistler daha çok süs eşyası olarak çini ürünleri tercih ederken, yerli turistlerin önceliği ise daha doğal olan çanak, çömlek, testi ve güveç gibi toprak kaplar oluyor. Üretilen ürünler ilçe merkezinde bulunan ve sayısı 60 civarında olan mağara ve işlik adı verilen atölyelerde sergilenerek satışa sunuluyor. Ayrıca ilçenin girişinde bulunan büyük seramik mağazaları da adeta birer el sanatları müzesini andırıyor.

Avanos’ta üretilen çini ve elsanatı ürünlerini Kapadokya’nın birçok yerinde görmek mümkün olsa da, ilçedeki binlerce yıllık çömlekhanelerde ayakla çevrilen tezgahlarda, ustaların elleri ile şekillendirdiği çanak, çömlek ve seramikleri yerinde izlemek için pek çok turist ilçeyi ziyaret ediyor. Atölyelerde çömlek yapımını izleyen guruplara, toprak bardak ve kadehlerde elma çayı ikram ediliyor

 

YAZAR: Nuri Karaşahin

18.02.1988 yılında Nevşehir’in Boğaz köyünde doğdu. 2 erkek 1 kız kardeşi bulunuyor. İlk okulu Nevşehir Gazi ilkokulun ’da orta okulu Boğaz Köyü okudu. Liseyi Nevşehir lisesinde okudu. 2007 lise bitirdikten sonra bir mağazada satış elemanı olarak işe başladı. 2010 2011 yılında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaptı. Kısa bir süre güvenlik sektöründe bulundu. 2017 yılı başlarında özenerek yapmak isteği meslek olan gazetecilik hayatına atıldı. Kent haber gazetesinde muhbirlik görevini üslendi. Bu görevi de severek yapıyor. Siyaset, Magazin, Spor branşlarında pek çok yazısı bulunuyor. Hobi olarak boş zamanlarında Avcılık, arazi yürüyüşleri başta olmak üzere doğa sporları ile yakından ilgilenir. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nevşehir Belediyesi,  Kar mücadelesine devam ediyor

Nevşehir’de bu sabah saatlerinden  başlayan ve aralıksız   olarak devam eden kar yağışı nedeniyle  Nevşehir Belediyesi ekipleri, şehir içerisinde trafiğin düzenli şekilde işleyişini sürdürmek için kar küreme ve tuzlama çalışmalarına devam ediyor.

1 yorum

  1. Yanlış haber avanos 13.390 açıklandı yanı 46 kişi düşüş var iyi bakın içeriğe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir