‘Akif’in duası, duamızdır’

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü nedeniyle açıklamada bulunarak, ‘Akif’in duası, duamızdır’ dedi.


 

Bir milletin varlığını ve istiklalini gösteren milli sembollerden en önemlisi, İstiklal Marşı olduğunu ifade eden Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç,  ‘İstiklal Marşları; temsil ettikleri milletlerin özelliklerini ve değer yargılarını övücü bir dille anlatan bir güfteye ve özel besteye sahiptirler. Milletlerin özel günlerinde, resmi törenlerde, milletler arası çeşitli spor müsabakalarında çalınıp söylenir.

Türk’ler de askeri müzik, askerlik hayatının varlığı kadar eski ise de, bugünkü anlamda marşların bestelenmeye başlanması, batılılaşma hareketlerine denk düşmektedir. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında, Türk kültür ve medeniyetini yansıtacak milli bir marş yoktu.  2. Mahmut döneminde mehteran kaldırılmıştı. Daha sonra yazılan marşlar, halkta milli duyguları uyandıramadılar.  Batı da başlayan milliyetçilik hareketleri, her milletin yüceliğini ve sonsuza kadar yaşama isteğini, kuşaktan kuşağa aktarıyor ve bunu destekleyen  milli marşları doğuruyordu.

Ulusal Kurtuluş savaşını kazanmıştık.

Halk, tüm gücünü siper etmiş, ‘’Hilal ve Yıldız’’ şehit kanları üzerine yansımıştı.

Bu şanlı mücadeleye, bağımsızlık aşkına, uygun bir marş gerekliydi.

Türk Milletinin karakterini yansıtacak bir marş…

Bağımsızlığımızın sembolü bir marş…

Ezandan sonra, çocuğun duyacağı ilk sözleri içeren bir marş,

beşikten mezara kadar, tüm Türk gençliğinin okuyacağı bir kahramanlık destanını anlatan marş…

Şanlı Türk tarihini, gelecek nesillere aktaracak bir marş…

Milli devletimizin kuruluşuyla, milletimizin bağımsızlık isteğini yerine getirecek bir marş…

Savaşta ve barışta, moral gücümüzü yükseltecek bir marş…

İstiklal Savaşının anlamını belirtecek bir marş…

Yeni Türk devletinin bağımsızlığının sembolü olacak milli marş gerekliydi…

23 Aralık 1920’de Milli Eğitim Bakanlığı, bir milli marş yarışması açtı. 500 Lira ödül konuldu. Yarışmaya 724 şiir katıldı. Mehmet Akif Ersoy, yarışmada para ödülü olduğu için önce katılmadı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Tanrıöver, Mehmet Akif’e bir mektup göndererek; yarışmaya katılmasını engelleyen durumun halledileceğini bildirdi. Bunun üzerine şair, şiirini yarışmaya gönderdi. M. Akif’in, Kahraman Ordumuza ithaf ettiği şiiri ‘İstiklal Marşı’ adıyla resmi Marş olarak 12 Mart 1921’de mecliste birkaç kere tekrar tekrar okundu, önce Ali Rıfat Çağatay tarafından bestelenen milli marşımız 1930 yılından itibaren Osman Zeki Üngör’ün bestesiyle çalınmaya başlandı.

Mehmet Akif; İstiklal Marşı’nı, Safahat’a bile almamıştır. Çünkü, bu marş milletin marşıdır.

Kurtuluş Savaşı Türk milleti için ne ifade ediyorsa, İstiklal Marşı da aynı şeyi ifade etmektedir. İstiklal Marşı’mız, tarih boyunca daima hür ve bağımsız yaşamış büyük bir milletin bu özelliğini azimle, heyecanla, imanla dile getiren bir ebedi şaheserdir. Bayrak, vatan, tarih ve millet aşkının ifadesidir.

İstiklal Marşı ve ithaf edilen ‘’Kahraman Ordumuz’’, sonsuza dek barışın ve özgürlüğün sembolü olacaktır.

Akif’in duası, duamızdır. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ dedi.

YAZAR: Çağla Aktürk Baş

21.04.1992 doğumlu Ordu doğumlu. Evin tek kız çocuğu ve 2 erkek kardeşi var. İlk ve Okulu Giresun Pir Aziz ilköğretim okulunda okudu. Liseyi Pir Aziz İsmail Yücel Teknik Lisesinde okudu. Lise sonrasında sınavlara özverili bir şekilde çalıştı ve Nevşehir hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kimya bölümünü kazandı. 2010-2014 yılları arasında Üniversiteyi bitirdi. 2015 yılında ise evlenerek Nevşehir’de kaldı. Üniversite bitiminde Nevşehir’de Yenigün gazetesinde Muhabir olarak göreve başladı. Daha sonra ise Nevşehir Kent Haber Gazetesinde görevine devam etti. Magazin başta olmak üzere kültür-sanat dallarını yakından takip ediyor. Hobi olarak ise boş zamanlarında Sinema, doğa yürüyüşleri, arkadaşları ile zaman geçirme faaliyetlerinde bulunur. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seçen, Halk gününde vatandaşların sorunlarını dinledi

Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen, uygulamaya geçirdiği Halk Günü’nde makamında vatandaşların sorun, istek ve dileklerini dinledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir