‘Adab-ı Muaşeret konulu’ konferans düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  Tarih ve Kültür Topluluğu tarafından tertiplenen “Adab-ı Muaşeret” konulu konferans gerçekleştirildi.


 

Üniversitenin Kültür ve Kongre merkezinde gerçekleştirilen konferansa Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcısı Nazım Haksever, üniversitenin Tarih Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç, Tarih Bölümü Başkan Yardımcılarından Yrd. Doç. Dr. Gülser Oğuz ve Yrd. Doç. Dr. Tekin Tuncer, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Konferans öncesi vatan uğruna şehit düşmüş şehitlerimiz için imam Mehmet Ali Aydemir tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak, dua edildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan  Müftü Yardımcısı Nazım Haksever; ’Âdâb’, edeb kelimesinin çoğuludur. ‘Edeb’; sözlük anlamı ile, ‘Terbiye’, ‘Utanma’, ‘Usul’, ‘Yol’ ve ‘Kaide’ gibi anlamlara gelir. ‘Muaşeret’ ise birlikte yaşayıp iyi geçinme demektir. Bir İslam ahlakı terimi olarak ‘Adab’, göz önünde bulundurulması gerekli olan kaideler, usuller, ahlaken uyulması gereken hususlar, terbiye ve nezaket kuralları anlamında kullanılır. ‘Adab-ı muaşeret’ ise topluluk içinde normal davranış şekilleri, insanların birbirleriyle geçinmeleri usulü, nezaket, terbiye ve görgü demektir. Daha geniş bir bakış açısıyla, toplum içinde yaşayan insanın, birlikte bulunduğu diğer insanlarla uyum içinde yaşamasını sağlayan, hayatın günlük akışı sürecinde, insanların uymaları veya sergilemeleri gereken davranış, usul ve şekillerine, ahlâk, terbiye ve nezâket kurallarına, İslâm’ın güzel saydığı söz ve davranışlara, insanların kendisine davet olunan bütün hayır, zarâfet, usluluk ve güzel ahlâk kurallarını adâb-ı muaşeret diye tanımlamak mümkündür’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk ise güzel ahlak ve görgü kurallarını şu konu başlıklarında özetledi; ‘dindar olmak güzel ahlaklı olmayı gerektirir, din güzel ahlaklı olmama nasıl katkı sağlar, din benden güvenilir insan olmamı ister, üzerime düşen görevleri yaparım, verdiğim sözde dururum, emanete ihanet etmem, kötülüğe yaklaşmam, gönülleri feth etmek temel amacım olmalıdır, hiçbir konuda doğruluktan ayrılmam, kimsenin arkasından konuşmam, başkalarını hor görmem, zorluklarla baş etmesini bilirim ve görgü kurallarına uyarım’.

Konferans, Tarih Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saraç’ın Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk ve Müftü Yardımcısı Nazım Haksever’e teşekkür ederek katılım belgesi takdimi ile son buldu.

YAZAR: Veysel Kılıç

04.10.1989 Gülşehir Karahüyük köyünde doğdu. Evin tek erkek çocuğu ve 1 kız kardeşi var. İlk Okulu Gülşehir Atatürk Okulunda, Orta Okulu Turgut Akdeveli Okulunda, Liseyi ise 2003-2007 tarihleri arasında Nevşehir Lisesinde okudu. Lise bitiminde ise gazetecilik hayatına spor muhabiri olarak başladı. 2009-2010 yılları arasında askerliğini Kıbrıs Leşkoşa da tank şoförü yaptı. Askerlik bitiminde ise gazetecilik hayatına kaldığı yerden devam etti. Askerden sonra Nevşehir Yenigün Gazetesi yazı işleri Müdürlüğü yaptı. Daha sonra ise Nevşehir Kent Haber Gazetesinde yazı İşleri Müdürlüğünü sürdürdü. Siyaset, Magazin, Spor branşlarında pek çok yazısı bulunuyor. Hobi olarak boş zamanlarında Avcılık, arazi yürüyüşleri başta olmak üzere doğa sporları ile yakından ilgilenir. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TES üyeleri istişare yaptı

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi İl Yönetimi, İlçe Yönetim kurulları, Üniversite Teşkilatı ve Kadın Komisyon Başkanlığı yönetiminin katılımıyla genişletilmiş eğitim ve istişare toplantısını sendika binası salonunda gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir