Süt üretiminde artışlar yaşanıyor

Türkiye istatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından Süt ve Süt Ürünleri Üretimi araştırması yapıldı. Yapılan araştırmada, süt üretiminde artış yaşandığı öğrenildi.


 

Türkiye istatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürlüğü tarafından Süt ve Süt Ürünleri Üretimi araştırması yapıldı. Yapılan araştırmada, süt üretiminde artış yaşandığı öğrenildi.

Ticari süt işletmelerince Türkiye geneli Mayıs ayında 915 bin 998 ton inek sütü toplandığının altını çizen Türkiye istatistik Kurumu Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz,  Toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttığına değinerek, ‘Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 143 bin 293 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,8 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 66 bin 994 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 5 bin 566 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,2 arttı.

Yoğurt üretimi 102 bin 67 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azaldı. Ayran üretimi ise 58 bin 601 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 azalış gösterdi.

Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,7 arttı.’ dedi.

 

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

Nevşehir’de binlerce çalışanının merakla beklediği 2019 yılı asgari ücret zamları masaya yatırılmaya başlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir