NTSO Heyeti Beştepe Millet Kültür Ve Kongre Merkezi’nde

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ve beraberindeki heyet, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) 2017-2018 Reformu tanıtım toplantısına katıldı.


YOİKK Reformu tanıtım toplantısına katılan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası heyetinde; Başkan Parmaksız’ın yanı sıra Meclis Başkanı Seyit İnce ile birlikte 42 meclis ve Oda üyeleri yer aldı.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon kurulunun yaptığı iyileştirmelerin tanıtıldığı toplantıda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, YOİKK Başkanlığını yürüten Başbakan Yrd. Prof.Dr. Recep AKDAĞ ve Başbakanımız Sayın  Binali Yıldırım iyileştirmeler hakkında açıklamalarda bulundu.İyileştirmeler hakkında açıklama yapan Nevşehir TSO Başkanı Parmaksız ; ‘Bu iyileştirmelerin belki de en önemlileri, şirket kuruluş işlemleri ile alakalı bir çok prosedürün kaldırılması, biz de Oda olarak yönetmelikler yayınlanır yayınlanmaz gerekli alt yapı hazırlıklarımızı tamamlayıp, üyelerimize en hızlı şirket kuruluş işlemlerini sağlamaya başladık.’ diyerek  YOİKK üyelerine ve bu yolda bizlere ışık tutarak yolumuzu aydınlatan ve bu işin bu kadar çabuk olmasında desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerini iletti.

Yatırım Koordinasyon Kurulu’nun 2017-2018 yıllarını kapsayan reformlarının hayırlı olmasını dileyen Başbakan Yıldırım, paketin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde sekretarya görevini yürüten Ekonomi Bakanlığına ve Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’a, özel sektör temsilcilerine, TOBB’a, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm katkısı bulunan kurumlara teşekkürlerini iletti.

Yıldırım, girişimcilere, şirketlere ve yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanmasının lütuf değil görev olduğunu vurguladı.

– ‘2 bin 250 lira veriyordunuz, şimdi 650 lira vereceksiniz’

Şirket kurmayla ilgili bir örnek veren Yıldırım, ‘Bunu burada söylememde bir beis yok. TOBB Başkanı Rifat Bey’e biz ilk defa iktidara geldiğimizde, ‘Şirket kurulumu nasıldı?’ dedim. ‘Siz iktidara geldiğinizde bir ayda şirket kuruyorduk, Ankara’ya da özel adam gönderiyorduk ama şimdi bir saati geçmiyor.’ dedi. Aslında daha da kısalabilir ama bir günde şirketinizi kuruyorsunuz, ‘Bismillah’ deyip işe başlıyorsunuz, fatura kesebiliyorsunuz, bu ciddi bir ilerlemedir’ diye konuştu.

Yıldırım, artık şirket kurmak için il ve ilçelerde ticaret sicil müdürlüklerine başvurulacağını bildirerek, ‘Daha önce noterlere de gidiliyordu. Şimdi artık ticaret sicil müdürlerinde bu iş yapılacak. Bunun ne faydası var? 2 bin 250 lira veriyordunuz, şimdi 650 lira vereceksiniz, en büyük faydası bu. Maliyeti 3’te birinin altına düştü. Bu önemli bir unsur, biraz noterlerimiz üzüldü ama onlara yapacak iş her zaman var.’ dedi.

Hisarcıklıoğlu, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.Yatırım olmadan zenginlik, istihdam, iş ve aş olmayacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ‘Hepimiz Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasını, daha fazla yatırım çekmesini, daha zengin olmasını istiyoruz. Biz birlikte daha güçlü olduğumuzu, Türkiye’yi daha ileriye taşıyabileceğimizi çok iyi biliyoruz’ diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin reform çalışmaları için tüm bakanların çok büyük gayret sarf ettiğini ifade ederek, ‘Türk özel sektörü olarak hepinizle gurur duyuyoruz. Şirketlerimizin, KOBİ’lerimizin ayağına pranga olan birçok konuyu bu reformlarla çözüme kavuşturuyorsunuz. Dünya ülkeleri ‘bir tane yatırım ortamı reformunu nasıl yapacağız’ diye düşünürken, hükümetimizin kararlı adımlarıyla biz 100 reformu birden hayata geçiriyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

 

YAZAR: Mehmet Özdemir

1987 Nevşehir doğumluyum. Nevşehir Lisesi’nden mezun oldum. 2005 yılında Nevşehir Kent Haber Gazetesi’nde spor muhabiri olarak görev başladım. Bir süre Nevşehir Haber Gazetesi’nde spor muhabiri olarak görev yaptıktan sonra askerlik görevi için mesleğe ara verdim. Askerliğin ardından yine Nevşehir Kent Haber Gazetesi’nde spor muhabirliği görevine devam ettim Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesiyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamsi revaçta

Kış günlerinin vazgeçilmezi balık, tezgahlarda çeşitlenmeye başladı. Özellikle Karadeniz hamsinin rağbet gördüğü Nevşehir’de fiyatlar geçen seneye bakarak gayet uygun satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir