Nohut rekoltesinde artış bekleniyor

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, Nevşehir’de Nohut rekoltesinde artış beklendiğini altını çizdi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Nevşehir’inde içinde bulunduğu 9 ilde nohut ekili alanlarda tarla kontrolleri yapılıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Nevşehir’inde içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde  nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alanın değerlendirilmesi ve  baklagil üretiminin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında üretimi desteklenen Nevşehir Genelinde 4 Bin Dekarlık alanda uygulanan  Nohut Proje Alanlarında  ve il genelindeki nohut ekili alanlarda tarla kontrolleri devam ediyor.

Sezon başında Nevşehir genelinde 107 üretici ile sözleşme imzalanarak 25 ton  hibe olmak üzere toplamda 51 ton tohumluğun dağıtımı ve 4 bin dekarlık alanda Azkan ve Akçin 91 nohut çeşitlerini kullanarak ekimini,  üreticilerle birlikte gerçekleştirdiklerini ve proje alanları olmak üzere diğer üretim alanlarında ürün kontrollerini sürdürdüklerini söyleyen Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz açıklamasının devamında ‘Üretim Sezonu süresince  teknik ekiplerimizce üreticilere gerekli tavsiyelerde bulunuldu ve şu ana kadar önemli bir hastalık ve zararlı ile karşılaşılmadı. Önemli bir baklagil ürünümüz olan Nohudun üretimini arttırmak ve nadasa bırakılan arazilerimizin değerlendirilerek üretime katkı sağlamak konusunda önümüzdeki yıl ekim alanlarının daha da arttırılarak yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Arazi şartları uygun olan tüm çiftçilrimize nadas alanlarının değerlendirmeyi ve nohut üretmeyi öneriyoruz, bununla ilgili gerekli teknik ve mali desteklemeyi sağlıyoruz. Nadas Alanları için verilen  tarımsal destek dekara 6 TL iken baklagil üretilmesi durumunda dekara 100 TL  Bakanlık İl Müdürlüğü olarak destek sağlıyoruz’ dedi.

Yılmaz, proje uygulanan alanlarda 2019 yılında münavebe uygulanacağından bu alanlardaki buğday tohumluğunun tamamının karşılanacağını ve 2020 yılında tekrar ekimi yapılacak Nohut tohumluğu bedelinin %50 sinin karşılanacağını bildirdi.

Önümüzdeki günlerde hasada başlayacağını söyleyen İl Müdürü Yılmaz bu yıl rekoltenin,  üretim alanlarındaki ve verimdeki artış nedeniyle  yükseleceğini söyleyerek mahsulün bereketli olması temennisinde bulundu.

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eraslan: ‘Yerel seçimler öncesi FETÖ yine algı operasyonu yapacaktır’ 

'Sosyal Medya ve Algı Yönetimi' kitabının yazarı, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, FETÖ üyelerinin 2019 yerel seçimleri öncesi sosyal medya üzerinden algı operasyonu yapacağını söyledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir