Nevşehir tava ile mideler bayram ediyor

Nevşehir’de ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan Nevşehir tava, vatandaşların midesini bayram ettiriyor.


Bel eti veya kuzu etinin kuyruk yağı, domates, biber ve sarımsak ile birleştiği muhteşem damak tadı, Nevşehir tava özellikle ramazan ayı boyunca sofralardan eksik olmadı. Vatandaşlar İftar vaktine 3 saat kala tavalarını hazırlayıp fırınlara pişirilmesi için gönderiyor. Fırın ateşine uzak bir kısımda saatlerce pişirilmeye bırakılan nefis tat Nevşehir tava, iftara saatine doğru fırından çıkartılarak sofralarda yerini alıyor.

Her gün olsa her gün yerim diyen Nevşehirliler, bu muhteşem damak tadı hakkında şunları söyledi; “Nevşehir’in özel yemeği olan Nevşehir tava özellikle ramazan ayında bir başka tüketildi. Kaliteli etimizi kasaplarımızdan alarak enfes tavamızı hazırlıyoruz. Daha sonra fırınlarımıza veriyoruz. Tavamızı pişirmeye fırınlarımız tava boyuna göre bizlerden 5 ila 10 TL arasında bir ücret alır. Tavamız fırında muhteşem kıvamına kavuştuktan sonra sofralarımızda yerini bulur. Tabi Nevşehir fırınlarında çıkan pidelerimizden de almayı unutmuyoruz. Daha sonra işin en güzel kısmına geliyoruz. Ezan ile birlikte nefis pidelerimizi tavamıza bandırarak yiyoruz. Afiyet olsun”

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bulgaristan’ın güzellikleri Uçhisar’da sergilendi

Bulgaristan’ın tarihi güzellikleri Kapadokya’nın zirve noktası olan Uçhisar kalesinde açılan sergi ile tanıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir