Nevşehir Kabak Çekirdeği Tescillendi

Nevşehir Ticaret Borsası tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Nevşehir Kabak Çekirdeği Coğrafi İşaret Tescili ile koruma altına alınıyor.


Nevşehir Ticaret Borsası tarafından daha önce Coğrafi İşaret Tescil başvurusu yapılan Nevşehir Kabak Çekirdeği’nde yıllardır beklenen müjdeli haberi Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş açıkladı.
Nevşehir Ticaret Borsası ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Nevşehir Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Nevşehir Ziraat Odası tarafından ortaklaşa yapılan çalışmalar sonucunda Nevşehir Kabak Çekirdeği Coğrafi İşaret Tescili ile koruma altına alınıyor.
Nevşehir Kabak Çekirdeği’nde Mutlu Son! Türk Patent ve Marka Kurumu’nun dün yayınladığı Resmi Bültende ilan edildi. 1 Temmuz tarihine kadar askı sürecinde kalacağı belirtildi.
Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru sonrası kurumca yapılan incelemeler tamamlanmış olup, Türk Patent ve Marka Kurumunca yayımlanan 02.04.2018 tarihli ve 26 sayılı Resmi Coğrafi İşaret Bülteninde Nevşehir Kabak Çekirdeği de yer aldı. Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş yaptığı açıklamasında; ‘Coğrafi işaret, o
ürünün o yöreye ait olduğunu tescilleyen bir belge. Bu manada Nevşehir Kabak Çekirdeğimiz için yaptığımız başvurunun olumlu sonuçlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz.Nevşehir Kabak Çekirdeği’nin Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alması, hem markalaşma açısından hem de katma değer anlamında da son derece önemli. Şimdi bu ürünün markalaşarak kentimiz sınırları dışına çıkması, Türkiye ve dünyada hak ettiği yeri edinmesi açısından çok önemli bir adım attık. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesimi Aktaş’a, Nevşehir Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Selami Çelik’e , Nevşehir Ziraat Odasına ve sürece öncülük eden herkesi kutluyorum. Anadolunun kadim kenti Nevşehir marka ürünlere adım adım yaklaşıyor. Peş peşe gelecek coğrafi işaret ve tescillerle çok sayıda ürünümüzü turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Nevşehir’li üreticilerimiz ve tüm tüketiciler için hayırlı olsun.’diye belirtti. Öte yandan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asanda kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; "Nevşehir Kabak Çekirdeği, Marmara Adası Mermeri, Daday Etli Ekmeği, Alanya Avokadosu, TÜRKPATENT tarafından coğrafi işaret olarak
tescilleniyor’ şeklinde duyurdu.

YAZAR: Veysel Kılıç

04.10.1989 Gülşehir Karahüyük köyünde doğdu. Evin tek erkek çocuğu ve 1 kız kardeşi var. İlk Okulu Gülşehir Atatürk Okulunda, Orta Okulu Turgut Akdeveli Okulunda, Liseyi ise 2003-2007 tarihleri arasında Nevşehir Lisesinde okudu. Lise bitiminde ise gazetecilik hayatına spor muhabiri olarak başladı. 2009-2010 yılları arasında askerliğini Kıbrıs Leşkoşa da tank şoförü yaptı. Askerlik bitiminde ise gazetecilik hayatına kaldığı yerden devam etti. Askerden sonra Nevşehir Yenigün Gazetesi yazı işleri Müdürlüğü yaptı. Daha sonra ise Nevşehir Kent Haber Gazetesinde yazı İşleri Müdürlüğünü sürdürdü. Siyaset, Magazin, Spor branşlarında pek çok yazısı bulunuyor. Hobi olarak boş zamanlarında Avcılık, arazi yürüyüşleri başta olmak üzere doğa sporları ile yakından ilgilenir. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Talimat geldi, denetim başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında yaptığı konuşmasında ardından harekete geçen Nevşehir Zabıtası fiyat denetimlerine başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir