‘Döner sermaye sistemi yenilenmelidir’

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, döner sermaye sisteminin tüm çalışanlar için yenilenmesi gerektiğini ifade etti.


 

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, döner sermaye sisteminin tüm çalışanlar için yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Döner sermayelerle ilgili yapılacak her olumlu düzenlemeyi önemli bulmakla birlikte yeni dönemde döner sermaye sorunun tüm çalışanları kapsayacak bir biçimde çözülmesi zaruri olduğunu söyleyen Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, Yapılacak iyileştirmelerden tüm sağlık çalışanlarının yararlanması gerektiğini belirtti.

Bugün döner sermaye ek ödemeleri sabite mahkum edildiğinin altını çizen Turgay Çetin konu hakkında şunları söyledi; ‘Çalışanlar 5-6 yıl öncesinde aldıkları performans ödemelerini mumla arar olmuşlardır. Tüm çalışanların ortak bir sorununu çözüme kavuşturmak varken belli bir sınır çizerek düzenleme yapmak soruna çözüm olmayacaktır.  Sağlık hizmetlerinin ekip işi olduğuna vurgu yaparken, tüm çalışanlarının ortak sorununda lokal bir çözümü ilan etmek samimiyetten uzak bir yaklaşım olmaktadır.

Bu tür açıklamalar ayrıca göstermektedir ki çalışanlar ile ilgili yapılacak düzenleme mutlaka ilgili STK’lar ile istişare halinde hazırlanmalıdır.

Aksi takdirde sorun çözmekten çok sorunları büyütmeye neden olacak düzenlemelere imza atma riski vardır.  Nitekim yapılan açıklamalar da bunun işaretidir.

Türk Sağlık-Sen olarak bizim döner sermaye konusunda açık çağrımız; sistemin tüm yönleri ile ele alınıp, değerlendirilmesi ve tüm sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılayacak bir düzenlemenin hayata geçmesidir.

Döner sermayeler konusunda iki temel talebimiz, döner sermayelerin yükseltilmesi ve emekliliğe yansıtılmasıdır. Tüm sağlık çalışanları da bu taleplerin gerçekleşmesini beklemektedir.

Ümit ediyoruz ki yeni dönemde kararlar istişare ile alınır, yapılacak düzenlemeler sosyal taraflarla paylaşılır ve ortak beklentilere ortak çözümler üretilir.’

 

YAZAR: NEVŞEHİR KENT HABER

Nevşehir Kent Haber gazetesinde çalışıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

Nevşehir’de binlerce çalışanının merakla beklediği 2019 yılı asgari ücret zamları masaya yatırılmaya başlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir