Sığınmacıların Türkiye sevgisi

Suriye’de 8 yıldır süren iç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek ailesiyle Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine yerleşen 10 yaşındaki Taimaa Alhajomar, Türkiye sevdasıyla dikkati çekiyor.


Yaklaşık 3 yıl önce Halep kentinden ayrılarak annesi, babası ve 5 kardeşiyle Derinkuyu’ya gelen Suriyeli Alhajomar, 24 Kasım İlkokulu’nda eğitimine devam ediyor. İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okuyabilen 4. sınıf öğrencisi Alhajomar, Türkiye ve Türk bayrağına olan sevgisiyle hem arkadaşlarının hem de öğretmenlerinin takdirini topluyor.

Okulda, ‘Vatan sevgisi’ temasıyla düzenlenen sergi için kağıttan yaptığı beyaz kelebeklerle Türk bayrağı oluşturan Alhajomar, benzer etkinliklerde ön plana çıkan çalışmalar ortaya koyuyor.

Afrin’de terör örgütlerine karşı yürütülen mücadeleye katılan Mehmetçik’e de mektup yazarak, askerlere şükranlarını aktaran Alhajomar, Türkçe’yi de akıcı şekilde konuşuyor.

Savaşın acı hatıralarını unutmaya çalışan Alhajomar, AA muhabirine, ülkesinde süren çatışmaların hayatını nasıl etkilediğini anlattı.

Uçaklar tarafından atılan bombalarla, oturdukları mahallenin harabeye döndüğünü belirten Alhajomar, ‘Halep’te yaşarken her gün bomba düşüyordu. Uçağın sesi gelince korkuyorduk, yatağın altına saklanıyorduk. Uçak bizi öldürmek için bomba atıyordu. Ablam sokaktayken yakınına bomba düştü. Ona bir şey olmadı ama biz korkudan uzun süre evden dışarı çıkmadık. Sonra babam bizleri buraya getirdi.’ dedi.

– ‘İnsanları çok güzel’

Alhajomar, Türkiye’de yaşamaktan dolayı kendini şanslı hissettiğini, Türk insanı ve bayrağına olan sevgisinin gönlünde ölümsüzleştiğini dile getirerek, ‘Burada 3 yıldır varız. Burada bombalama yok, bayrağı çok güzel, insanları çok güzel, huzur içinde yaşıyoruz bundan başka ne isteriz ki. Ben kendimi Türk gibi hissediyorum. Bayraktaki hilal dinimiz, yıldız Türkiye, rengi ise şehitlerimizin kanı. Bayrağı kelebeklerle oluşturdum çünkü kelebekler özgürce uçuyor.’ şeklinde konuştu.

Alhajomar’ın sınıf öğretmeni Esme Uzun ise Suriyeli öğrencisinin Türkiye sevgisinden çok etkilendiğini söyledi.

Kısa sürede Türkçe öğrenerek yaşıtlarıyla arasındaki açığı kapatan öğrencisi ile gururlandığını aktaran Uzun, şunları kaydetti:

‘Öğrencim birinci sınıfın son ayında geldi. Okuma yazma bilmiyordu ama kısa sürede açığı kapattı. Vatan sevgisini sergilemek amacıyla yaptığımız etkinliklerde, ilk hazırlayıp getiren Suriyeli öğrencim oluyor. İstiklal Marşı’nı ezberleyin dediğimde tamamını ilk ezberleyen öğrencim oldu. Bu durum beni çok sevindiriyor. Onun, Türkiye sevgisi, bayrak sevgisi beni ve okuldaki diğer meslektaşlarımı çok duygulandırdı. Ülkemize sığınarak hayatına başarı ile devam eden Alhajomar’ı gördükçe iyi ki Türküm diyorum çünkü milletçe güzel bir misafirperverlik örneği sergiliyoruz.’

YAZAR: Nuri Karaşahin

18.02.1988 yılında Nevşehir’in Boğaz köyünde doğdu. 2 erkek 1 kız kardeşi bulunuyor. İlk okulu Nevşehir Gazi ilkokulun ’da orta okulu Boğaz Köyü okudu. Liseyi Nevşehir lisesinde okudu. 2007 lise bitirdikten sonra bir mağazada satış elemanı olarak işe başladı. 2010 2011 yılında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaptı. Kısa bir süre güvenlik sektöründe bulundu. 2017 yılı başlarında özenerek yapmak isteği meslek olan gazetecilik hayatına atıldı. Kent haber gazetesinde muhbirlik görevini üslendi. Bu görevi de severek yapıyor. Siyaset, Magazin, Spor branşlarında pek çok yazısı bulunuyor. Hobi olarak boş zamanlarında Avcılık, arazi yürüyüşleri başta olmak üzere doğa sporları ile yakından ilgilenir. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çözüm Eğitim Kurumları’ndan örnek davranış

Çözüm Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen kan verme etkinliğinde öğrenci, veli ve öğretmenler kan verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir